Slovník pojmů
Zákon o ochraně oznamovatelů.
Fyzická osoba, která oznamuje protiprávní jednání, u nějž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti.
Fyzická osoba, která je bezúhonná (dle ZOO), zletilá a plně svéprávná a kterou povinný subjekt pověřil, aby vykonávala činnosti, které příslušné osobě svěřuje zákon. Jedná se zejména o plnění povinností v souvislosti s přijímáním a posuzováním důvodnosti přijatých oznámení a navrhováním nápravných opatření.
Státní zaměstnanec, kterého Ministerstvo spravedlnosti určilo k výkonu činnosti dle zákona o ochraně oznamovatelů. Pověřený zaměstnanec zejména přijímá a posuzuje oznámení, poskytuje metodickou, poradenskou a jinou odbornou pomoc ve věcech ochrany oznamovatelů nebo plní další úkoly stanovené tímto zákonem.
Odvetným opatřením se rozumí jednání nebo jeho opomenutí v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností oznamovatele, které bylo vyvoláno učiněním oznámení a které oznamovateli nebo osobě podle odstavce 2 písm. a) až h) může způsobit újmu; při splnění těchto podmínek je odvetným opatřením zejména:
- rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou,
- zproštění výkonu služby, zařazení mimo výkon služby nebo skončení služebního poměru,
- zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti,
- odvolání z místa vedoucího zaměstnance nebo ze služebního místa představeného,
- uložení kárného opatření nebo kázeňského trestu,
- snížení mzdy, platu nebo odměny nebo nepřiznání osobního příplatku,
- přeložení nebo převedení na jinou práci nebo na jiné služební místo,
- služební hodnocení nebo pracovní posudek,
- neumožnění odborného rozvoje,
- změna pracovní nebo služební doby,
- vyžadování lékařského posudku nebo pracovně lékařské prohlídky,
- výpověď nebo odstoupení od smlouvy, nebo
- zásah do práva na ochranu osobnosti.
Opatření navržená příslušnou osobou nebo přijatá povinným subjektem k předejití nebo nápravě zjištěného protiprávního stavu. Opatřeními k předejití nebo nápravě zjištěného protiprávního stavu se mohou rozumět jakékoli úkony povinného subjektu, kterými odstraní nežádoucí protiprávní stav anebo předejde, aby protiprávní stav nastal v budoucnu. Může se jednat např. o provedení interního auditu, přijetí či úpravu vnitřního předpisu, podání trestního oznámení nebo o oznámení o protiprávním jednání příslušným orgánům, faktické odstranění či předejití závadnému stavu (např. způsobené či hrozící škody) nebo uvedení do předešlého stavu. V každém případě by však nezbytná opatření měla zamezit dalšímu ohrožování či porušování zájmů chráněných zákonem.